Eserler / Faaliyetlerimiz


FAALİYETLER

 

1. 14.07.2005’de Malatya’da yapılan I.Uluslararası Kayısı Sempozyumunda Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr Bayram Murat ASMA “Dünya kuru kayısı üretimi ve Malatya Kayısılarının kalite özellikleri” başlıklı bir bildiri sunmuştur. 

2.  Malatya Fuarı 2005 etkinlikleri içerisinde yer alan ve 13 Temmuz 2005 tarihinde gerçekleştirilen "En İyi Kayısı Yarışmasında" İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr Bayram Murat ASMA Jüri Başkanı olarak görev almıştır

3. TRT–3 Televizyonunda yayınlanan  “Bu Toprağın Sesi Programına katılan Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr Bayram Murat ASMA 24.05.2005 tarihinde “Dünya kayısı üretimi”, 26.05.2005 tarihinde ise “Kayısının sorunları ve KAUM’da yürütülen projeler” hakkında bilgiler sunmuştur.  

4. Malatya Ziraat Meslek Lisesi öğrencileri ve teknik personele yönelik olarak 20.04.2005 tarihinde Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr Bayram Murat ASMA tarafından  “Bitki Islahı ve Son Gelişmeler” konulu bir konferans verilmiştir.

5. Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfının 06.04.2005 tarihinde yapılan yönetim kurulu toplantısında Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr Bayram Murat ASMA tarafından Vakıf Üyelerine İnönü Üniversitesinde yürütülen ıslah çalışmaları ile ilgili olarak  “Kayısı Islah Projeleri” başlıklı bir seminer sunmuştur.

6. DPT tarafından hazırlanan 8. Beş Yıllık Kalkınma Planının içerisinde yer alan Özel İhtisas Komisyonu Kuru Kayısı Raporunun hazırlanmasında Merkezimizde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Yrd. Doç. Dr Bayram Murat ASMA raportör olarak görev almıştır.

7. 16 Kasım 1999 tarihinde TÜBİTAK -TOGTAG üyelerinin katılımı ile Malatya'da Valiliği İl Özel İdare Toplantı Salonunda yapılan "Güdümlü Kuru Kayısı Projeleri" toplantısına katılım sağlanmış, kayısı projelerinin hazırlanması ile ilgili bilgi ve doküman yardımında bulunulmuştur.

8. 10 Temmuz 2000 tarihinde Malatya Valiliğinin düzenlediği "Malatya Kayısıcılığının Sorunları" adlı toplantıya Merkez Müdürü Doç. Dr. Turgay SEÇKİN ve Yrd. Doç. Dr Bayram Murat ASMA katılarak bilgi alış-verişinde bulunulmuştur.

9. Malatya Fuarı 2000 etkinlikleri içerisinde yer alan ve 15 Temmuz 2000 tarihinde gerçekleştirilen "En İyi Kayısı Yarışmasında" Yrd. Doç. Dr Bayram Murat ASMA Jüri Başkanı olarak görev almıştır.

10. 15-31 Temmuz 2000 tarihinde gerçekleştirilen Malatya Fuarı 2000 etkinlikleri içerisinde Yrd. Doç. Dr. B.Murat ASMA, Doç. Dr. Turgay SEÇKİN ve Zir. Müh. Tuncay KAN tarafından hazırlanan "Dünya Kayısı Üretimi ve Önemli Kayısı Çeşitleri" isimli poster İnönü Üniversitesi Stadında sergilenmiştir.

11. Malatya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı tarafından organize edilen Malatya Kayısısının Coğrafi işaret olarak tescil edilmesi ile ilgili kurulan komisyonda Doç. Dr. Turgay SEÇKİN ve Yrd. Doç. Dr. B. Murat ASMA komisyon üyesi olarak görev almışlardır.

12. 5 Nisan 2001 tarihinde Malatya’da yapılan Kayısı Sempozyumunda diğer kurumlarla birlikte ortak çalışma yapılmış ve sempozyumun gerçekleştirilmesinde katkıda bulunulmuştur.  

13. Kayısı konusunda yurtiçinde ve yurtdışında yayınlanmış makale, proje, tez ve diğer yayınlar toplanarak kayısı konusunda yapılan yüksek lisans, doktora tezleri ve araştırma çalışmalarına bilgi ve doküman yardımı yapılmıştır. 

14. Malatya kayısıcılığı konusunda  2.500’ün üzerinde resim, slayt ve görüntüden oluşan çok zengin bir doküman hazırlanmıştır. 

15. Ulusal ve yerel televizyon kanallarında hazırlanan kayısı ile ilgili programlara konuk olarak katılarak Malatya kayısıcılığı, sorunları, çözüm yolları, Kayısı Merkezinde yapılan araştırmalarla ilgili birçok bilgi sunulmaktadır. Ayrıca halen Malatya’da yerel bir televizyon kanalında “Kayısı Günlüğü” ismi altında haftalık program yapılmakta, üreticilerine ve ilgili kişilere pratik, güncel ve görüntülü bilgiler verilmektedir.

 Seminerler

Seminer Konusu: Türkiye'de Kayısı Yetiştiriciliği, Sorunları ve Çözüm Yolları

Tarih : 08.07.1999

Yer : Fen Edebiyat Fakültesi Brifing Salonu

Seminer Konusu: Malatya'da Kuru Kayısı Yetiştiriciliği ve Kuru Kayısı İhracatında Karşılaşılan Sorunlar

Tarih : 17.05.2000

Yer : Ziraat Meslek Lisesi

Seminer Konusu: Kayısı Ağaçlarında Sulama, Gübreleme ve Hastalıklarla Mücadele  

     Tarih                                     Yer      

21.02.2001        Battalgazi Öğretmenevi

28.02.2001        Akçadağ  Öğretmen evi

14.03.2001        Hekimhan Öğretmen evi