Hakkımızda / Haber ve Duyurular


HABER VE DUYURULAR

Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bayram Murat Asma 25.05.2008 Pazar günü saat 17:20'de TRT 2’de “Profesyonel” Programına katılarak İNÖNÜ Üniversitesinde yapılan kayısı Çalışmaları hakkında bilgiler sundu.


Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bayram Murat Asma 21.04.2006 Cuma günü saat 07.50–09.30 saatleri arasında TRT 3’de “Bu Toprağın Sesi” Programına katılarak İNÖNÜ Üniversitesinde yapılan kayısı Islah Çalışmaları hakkında bilgiler sundu.


TRT 2 ‘de 04.03.2003 tarihinde yayınlanan Bu Toprağın Sesi Programında KAUM Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bayram Murat ASMA tarafından yazılan Kayısı Yetiştiriciliği kitabının 08:50-09.00 saatleri arasında tanıtımı yapılmıştır.


ER TV’de 12.12.2002 tarihinden itibaren “Kayısı Günlüğü” adında bir program hazırlanmaya başlanmıştır. Her Perşembe saat 18:00-18:30 saatleri arasında sunulan programda Malatya’daki kayısı üreticilerine sulama, gübreleme, ilaçlama, fidan dikim ve kayısı ile ilgili güncel ve görüntülü bilgiler sunulmaktadır.


26 Kasım 2002 tarihinde ER TV’de yapımcılığını Niyazi DOĞAN’IN yaptığı Aklın Yolu Programına konuk olan Yrd. Doç. Dr. Bayram Murat ASMA 2.5 saat süreyle KAUM, yürütülen projeler ve kayısı ile ilgili genel konular hakkında bilgi sunmuştur. 


15 Ekim 2002 tarihinde TRT2’de Yapımcılığını Taner GÜRBÜZ’ÜN yaptığı Gide Gide GAP programına canlı telefon bağlantısı ile katılan Yrd. Doç. Dr. Bayram Murat ASMA İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi sunmuştur. Ayrıca program akışına bağlı olarak kayısı ile ilgili soruları cevaplamıştır.  


I. Kayısı Sempozyumu 5 Nisan 2001 Tarihinde Belediye Konferans Salonunda Yapıldı.

Kayısı Araştırma, Geliştirme ve Tanıtma Vakfı'nın organize ettiği sempozyumda;

1. Oturum - Kayısı Yetiştiriciliğinin Önemli Sorunları

- Prof. Dr. Neşet KILINÇER-TUBİTAK

- Prof. Dr. Ruhinaz GÜLCAN-Ege Üniv.

- Yrd. Doç.Dr. Bayram Murat ASMA-İnönü Üniv.

- Dr. Gürsel KÜSEK-Köy Hizmetleri İl Md.

2. Oturum -Kayısıyı Tehdit Eden Hastalık ve Zararlılar

- Prof. Dr. Sadettin BALOĞLU-Çukurova Üniv

- Prof. Dr. Ali ERKILIÇ-Çukurova Üniv.

- Prof. Dr Halil ELEKÇİOĞLU-Çukurova Üniv.

- Prof. Dr. Nezihi UYGUR-Çukurova Üniv.

3. Oturum - Kuru Kayısıda Kurutma, Kalite, İşleme Ve Paketleme

- Sedat USLU-Meyvecilik Araştırma Enst.

- Doç. Dr. Ahmet BAYSAR-İnönü Üniv.

- Doç. Dr. Hüseyin GÜN-TUBİTAK

- Prof. Dr. Fikret PAZIR-Ege Üniv.

4. Oturum - Kayısıda Tanıtım-Pazarlama

- Dr. Efsun KARABUDAK-Hacettepe Üniv.

- Arş. Grv. Hakan ADANACIOĞLU-Ege Üniv.

- Uz. Yrd. Çağatay ÖZDEN-İGEME

Kayısı Üreticilerinin yoğun ilgi gösterdiği sempozyum sonunda genel değerlendirme ve tartışmanın yapıldığı oturuma geçildi. Kayısı üreticilerinin ortak isteği kayısının iyi bir tanıtım ile geniş kitlelere duyurulması ve bunu mutlaka bir resmi kurumun üstlenmesi yönündeydi.Ayrıca I. boy bir kg kayısının gerçek değerinin 2-2.5 milyon TL olması gerektiği fakat bugün 500-600 bin TL alıcı bulmasının çiftçiyi çok zor durumda bıraktığı, bu fiyatların üretim maliyetlerinin altında kaldığı dile getirildi.

SONUÇ: 1998 Yılında gerçekleştirilen I. Kayısı Şurası ve 2001 yılında yapılan I. Kayısı Sempozyumunun ortak sonucu; artık çevre illerle birlikte 100 bin tona yaklaşan kuru kayısı üretimin inin pazarlanması aşamasında büyük sorunların yaşandığı ve bu sorunların önümüzdeki yıllarda da devam edeceğinin kesinlik kazanmış olmasıdır. Bugüne kadar kayısıya alternatif ürünlerin geliştirilememesi sonucu sulanabilir tarım alanlarının tümüyle kayısı üretimine ayrılması, kuru kayısının hammadde olarak 10-15 kg kutularda satılması, kuru kayısıdan yeni gıda ürünlerin geliştirilememesi ve en önemlisi kayısının insan sağlığına etkisinin ülkemiz insanları tarafından bilinmediği artık su yüzünde çıkmıştır. Ancak bu toplantılarda belki de olumlu sayılacak bir başka gerçek daha ortaya çıkmıştır. Bu gerçek ise bugüne kadar kayısıda pazar sorunun çözümünün Malatya dışında aranmasın sadece zaman kaybı olduğu, gerçek çözümün kayısı üreticileri ve kayısı ihracatçılarının bir araya gelmesi ve birlikte hareket etmesi ile bulunacağının anlaşılmış olmasıdır.


 Seminerler dizisinin üçüncüsü14 Mart Çarşamba günü saat 14.00'de Hekimhan Öğretmenevinde yapıldı. Hekimhan Kaymakamı, Hekimhan, Güzelyurt ve Hasançelebi Belediye Başkanları, Hekimhan Ekspres gazetesi, İlçe Tarım Müdürü ve personeli, ilçede görevli birçok kamu görevlisi ve 200'ün üzerinde kayısı üreticisinin katıldığı seminer 2.5 saat sürdü. Hekimhanlıların çok büyük ilgi gösterdiği seminer sonunda başta ilçe kaymakamı ve belediye başkanları olmak üzere ilçe çiftçileri "kayısı ile birlikte ceviz konusunda seminer programlarının sık sık tekrarlanmasını arzu ettiklerini" ifade ettiler.


* KAUM tarafından gerçekleştirilen seminer çalışmalarının ikincisi 28 Şubat Çarşamba günü saat 14.00'de Akçadağ Öğretmen evinde yapıldı. Akçadağ Kaymakamı, Akçadağ ve Ören Belediye Başkanı, Sultan suyu Tarım işletmesi, Akçadağ Tarım İlçe Müdürlüğü teknik personeli ve Akçadağlı kayısı üreticilerinin yoğun ilgi gösterdiği seminer yaklaşık iki saat sürdü. Seminer sonunda üretici ve teknik elamanların soruları cevaplandırıldı.  


* İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma Uygulama Merkez Müdürlüğünün (KAUM) 2001 yılı eğitim çalışmalarının ilki 21 Şubat Çarşamba günü saat 14.00'de Battalgazi Öğretmen evinde yapıldı. Konuşmacı olarak İnönü Ü. Fen-Edebiyat Fak. Biyoloji Bölümü Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Elşad HÜSEYİNOV ve Yrd. Doç. Dr Bayram Murat ASMA'nın katıldığı seminerde üretim, hastalık, hastalık ve zararlılar ile pazarlama ile ilgili bilgiler verildi, üretici ve teknik personele slayt gösterisi yapıldı. Toplam 53 kişinin katıldığı seminer sonunda üretici ve teknik personelden gelen sorulara cevap verildi.


Kuru Kayısı'da Malatya'ya Rakip mi Çıkıyor?

Avustralya'da SARDİ Bahçecilik Araştırma Enstitüsü tarafından Türkiye ve Suriye'den götürülen kayısı tohumları ile 1980'li yılların başında bir ıslah programı başlatılmıştır. Anadolu orjinli (büyük olasılıkla Malatya) kayısı çöğürlerinin Trevatt kayısı çeşidi ile melezlenmesi sonucu geliştirilen ve Güney Avustralya şartlarında iyi adapte olan Rivergem kayısı çeşidi Avustralya şartlarında 7-15 Aralıkta hasat edilmektedir. Suda çözünür kuru madde miktarı % 21-22 arasında olan Rivergem çeşidinin dört kg yaş meyvesinden bir kg kuru kayısı elde edilmektedir. Ayrıca SARDİ Bahçecilik Enstitüsünden bugüne kadar kuru kayısı ile ilgili 30'un üzerinde proje bitirilmiş olup araştırma sonuçları sözkonusu enstitünün Web sayfasından yayınlanmaktadır. Bu haber SARDİ Horticulture adlı Web sayfasından derlenmiştir. 


Kuru Kayısının Pazar Sorunu İçin Doğru Karar: Tanıtım...

O Halde Nasıl Bir Tanıtım?

Kuru kayısının içinde bulunduğu pazar sorununun çözümü için bugün gelinen nokta; kayısının insan sağlığına faydaları etkin tanıtım faaliyetleri geniş kitlelere duyurulmasıdır. Ancak bu tanıtım programları bir avuç fındık kampanyasında olduğu gibi pahalı televizyon reklamlarıyla yapılmak istenirse büyük harcamalar sonucunda küçük başarıların elde edilmesi şaşırtıcı olmamalıdır. Zira tüketici televizyonda izlediği reklamların ne kadarına inanıyor veya inandırıcı buluyor bu soruların cevabını tam olarak hiç kimse bilmiyor. Fındık tanıtım grubu tarafından 1998 yılı Ekim ayında başlatılan tanıtım kampanyasında bugüne kadar yaklaşık 3 milyon $ harcandı. Bu büyük harcamalar karşısında birçok kesim tarafından "Bir Avuç Fındık Kampanyasının" başarılı olduğu görüşü hakim. Ancak unutulan konu her yıl devlet tarafından fındık üreticisine 100 trilyonun üzerinde DFİF kredisinin verilmesidir. Bugüne kadar ciddi manada hiç bir tanıtım kampanyasının yapılmadığı kayısıda bugün yaşanan iç ve dış tüketimdeki darboğazlar kesinlikle yıllarca göz ardı edilen sorunların birikmiş halidir. Diğer taraftan her yıl devlet tarafından başta fındık olmak üzere incir, kuru üzüm, pamuk ve diğer ürünlere verilen DFİF kredisinin yarısı kayısıya verilmiş olsaydı belki de bu sorunların birçoğu bugün yaşanmıyor olacaktı...

Geç kalınmış bile olsa kuru kayısıda tanıtım çalışmalarının olumlu sonuçlar getireceği kesindir. Fakat tanıtım çalışmalarının profesyonel kadrolar tarafından bilimsel verilerce desteklenerek yapılmasının başarı için birinci şart olduğu unutulmamalıdır. Fındıkta olduğu gibi (bilimsel veriler olmadan sadece atıfta bulunularak) kayısının da her derde deva olduğu temeline dayanan kampanyaların başarılı olması mümkün değildir. Kayısının A vitamini, potasyum, fosfor ve özellikle diyet lifi bakımından zengin olduğunun lanse edilmesi ve bunların insan vücudundaki etkilerinin açıklanması tanıtımda büyük kazanç sağlayacaktır. Son Söz: Yanlış yapılan tanıtım kampanyalarının ters etki yapacağı unutulmamalıdır. (05.02.2001)


*Fındık tüketiminin artırılması amacıyla "hergün bir avuç fındık" sloganıyla 2.5 milyon dolarlık bir kampanya başlatıldı.Yıllık üretimi 400-600 bin ton arasında değişen kabuklu fındığın yurtiçi tüketimi iç fındık olarak 60 bin tonda kalırken ihracatın yeterli olmaması nedeniyle her yıl stok sorunu yaşanıyor.

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) koordinatörlüğünde İstanbul ve Karadeniz ihracatçı birlikleri tarafından başlatılan yaklaşık 2.5 milyon dolarlık tanıtım kampanyası 3 ay sürecek. İlk aşamada basılı medya organlarında başlatılan kampanya, daha sonra TV, radyo ve billboardlara da taşınacak.

Bu haber 05.09.1999 Tarihli Hürriyet Gazetesinden alınmıştır.


Kayısı Üreticinin Elinde Kaldı

Malatya Valiliği kayısıda bu yıl yaşanan rekolte fazlalığı nedeniyle Milli Savunma Bakanlığına başvuruda bulunarak, askeri birliklerde kayısı tüketiminin artırılması istendi. Vali Mustafa Yıldırım tarafından Milli Savunma Bakanlığına gönderilen yazıda 50 bin ailenin geçimini sağlayan kayısının Malatya ekonomisinin temeli olduğu ve kuru kayısı ihraca- tından Türkiye'nin yıllık 130-150 milyon $ arasında döviz girdisi sağlandığı belirtildi. Kayısının yıllık ortalama üretiminin 80 bin ton civarında olduğu, hava şartlarına bağlı olarak rekoltenin değiştiği ifade edilen yazıda " Dünya kuru kayısı pazarının % 70'ine Malatya sahiptir. 2000 yılında tarihi rekor kırılarak 120 bin kuru kayısı elde edilmiştir. Dış pazarda tüketim 60 bin ton civarında, iç tüketim ise 10 bin ton civarındadır. 50 bin ton kayısı üreticinin elinde kalmıştır. Bu yıl üreticinin elinde bulunan pazar fazlası kayısı ancak devletimizin desteği ile iç tüketimle eritebilinir. Bir nevi doğal vitamin özelliğine de sahip olan kayısının Türk Silahlı Kuvvetlerince yeterince satın alınması, hem kayısı üreticilerini hem de ilin ekonomisini rahatlatacaktır.

Bu haber 19.01.2001 Tarihli Dünya Gazetesinden alınmıştır.


En büyülü müzik enstrümanın kayısı ağacından yapıldığını biliyor musunuz?

En büyülü müzik enstrümanını bağırlarına basan, folklorlarının baş köşesine yerleştiren Ermeni ustalar çalgı yapımında kayısıdan başka ağaç kullanmıyor. "Duduk" yani "kayısı sopası" diyorlar adına. Civan Gasparyan, boyu 30 cm, sesi topu topu bir oktavlık bu primitif çalgıyla 30 yıldır dünyanın dört bir yanında etnik müzik dinleyicilerin ruhunu dinletiyor. Dünyayı dolaşıp konserler veriyor, CD'ler kaydediyor.

Bu haber 14.10.1999 Tarihli Hürriyet Gazetesinden alınmıştır.


Kayısı ile ilgili bir çok bilimsel veri ve resim www.sardi.sa.gov.au ve www.ozemail.com.au adreslerinden elde edilebilir.


Malatya'da Ceviz Yetiştiriciliği Kayısıya Alternatif mi?

Bu konu ile ilgili ilk makale 1998 yılında Dr. Bayram Murat ASMA tarafından yazıldı ve "Battalgazi'de Teknik Tarım" Bülteninin 5. sayısında "Kayısıya Alternatif, Malatya'da Ceviz Yetiştiriciliği" başlığı ile yayınlandı. Makalede özet olarak "Özellikle kayısıda üretim artışı ile gündeme gelen pazarlama sorunları karşısında kayısıya alternatif olarak ceviz yetiştiriciliğin önerilebileceği, Malatya'da ilkbahar geç donlarının etkili olduğu alanlarda kayısıya göre cevizin daha az risk taşıdığı ifade edilmekte ve ceviz yetiştiriciliği hususunda bilgiler verilmektedir".

Yorum: Bazı şartlar yerine getirildiği sürece Malatya'da kayısıya alternatif olarak ceviz yetiştiriciliği önerilebilir.Bu şartlar;

1- Ceviz bol su ve derin toprak istediğinden yetiştiriciliği su problemi bulunmayan taban arazilerde yapılmalıdır. Bu alanlar aslında ilkbahar geç donlarından zarar görmesi nedeniyle kayısı yetiştiriciliğine uygun olmayan alanlardır. Kurak ve toprak derinliği fazla olmayan kıraç alanlarda özellikle aşılı ceviz fidanı dikerek (kazık kök kesildiğinden) başarılı sonuç almak mümkün değildir. Kurak ve kıraç alanlarda kesinlikle aşılı ceviz fidanı dikilmemeli bunun yerine tohumdan ceviz yetiştiriciliği yapılmalıdır.

2- Kayısı üretimini sınırlayan ilkbahar geç donlarının risk unsuru olarak sürekli var olduğu çukur ve taban araziler ile nehir kenarları (Battalgazi, Yazıhan, Dilek ve Merkez İlçeler) ceviz yetiştiriciliği için daha uygundur.

3- Bugüne kadar kayısı yetiştiriciliği konusunda deneyim kazanmış üreticilerin ceviz yetiştiriciliği konusunda bilgi sahibi olmaması ceviz yetiştiriciliğinde bazı problemleri de beraberinde getirecektir.

4- Ceviz fidanı dikimi bilinçli ve planlı yapılmalıdır. Aşırı ceviz fidanı dikimi ile önümüzdeki 10-20 yıllık dönemde meydana gelecek ceviz üretimindeki fazlalık bugün kayısıda yaşanılan pazarlama sorunlarının cevizde de yaşanmasına yol açacaktır.

Son Söz: Etkin bir şekilde tanıtım faaliyetleri yapılıp kayısının insan sağlığına etkileri ve besin değerleri geniş kitlelere anlatıldığı taktirde "Malatya'da hiçbir ürünün kayısının alternatifi olmayacağı" unutulmamalıdır.


 Merkezi Gaziantep'de bulunan Güneydoğu Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin (Güneydoğu Birlik) depolarında bulunan 4.200 ton fıstık için pazar arayışları sürüyor. Üreticiden kilosu 2 milyon 400 bin liradan antepfıstığı alan Güneydoğu Birlik arz-talep dengesi oluşmadığı için antepfıstığını iç piyasaya satmayı şimdilik düşünmüyor, dış piyasalarda ise istenen ihracat bağlantılarının kurulamaması sıkıntı yaratıyor. Geçen yıl Mart ayında 3 milyon 500 bin lira olan antep fıstığının şu anda 1 milyon 800 bin liradan işlem görmesi üreticileri karamsarlığa itiyor. Şehitkamil Ziraat Odası Meclis Başkanı Zihni Kepkep; "rekoltenin yüksek olması, iç ve dış pazarlarda istenilen satışın yapılamaması nedeniyle antepfıstığında arz-talep dengesinin oluşmadığını belirterek yurda kaçak yollardan giren ve özellikle son üç aydan beri girişi hızlanan İran fıstığı da dengeninin oluşmasına engel oldu" dedi. Kepkep "bu yıl antepfıstığı üretiminin çok az olacağını ve fiyat dengesinin Nisan-Mayıs aylarında kurulacağını" dile getirdi ve "ihracat için İran fıstığının Türkiye'ye girişinin kesinlikle önlenmesi ve antepfıstığında yoğun tanıtım faaliyetlerine girişilmesi zorunlu zorunlu hale geldi" dedi.

Bu haber 16.01.2001 Tarihli Dünya Gazetesinden alınmıştır.

Yorum: Bu haberin kayısı ile ilgili bir sayfada verilmesindeki amaç; ülkemizin tarımsal ürünleri içerisinde pazarlama sorunlarının sadece kayısıda olmayıp benzer sorunlarının antepfıstığında, fındıkta da bulunduğu ve çözüm önerisinde birleşilen ortak paydanın tanıtım olduğunun dile getirilmesidir. 


Malatya denince ilk akla gelen kayısının insan vücudunda birçok yaranının yanı sıra cinsel gücü artırdığı da bildirildi. Malatya Belediyesi'nce hazırlanan; TÜBİTAK, Hacettepe ve Atatürk Üniversitesi gibi kurumların da kaynak gösterildiği "kayısının yararları" konulu tanıtım yazısında "sarı altın"nın insan vücuduna faydaları sıralandı. Kayısının yararları şöyle aktarıldı:

- Beynin düzenli çalışmasını sağlar, stresi azaltır.

- Karaciğerin tahrip olan kısımlarının tamirini sağlar.

- Kemiklerin daha düzgün ve sağlam olmasında önemli rol oynar.

- Kan yapımını artırarak kansızlığa engel olur.

- Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinin oluşmasına engel olur. Bu arada ülserin iyileşmesinde de önemli rol oynar.

- Böbreklerde taş teşekkülünü azaltır.

- Üreme sistemi üzerinde önemli rolü bulunup, cinsel gücü artırır.

- Kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

- Kalp kaslarını kuvvetlendirir ve daha düzenli olarak çalışmasını sağlar.

- Kayısının potasyumca zengin sodyumca fakir ve A vitaminin öz maddesi karotence zengin olması insan beslenmesinde çok önemli boyutlar kazandırmaktadır.

Bu haber 21.11.2000 Tarihli Hürriyet Gazetesinden alınmıştır.


Tarım Satış Kooperatifleri Birlikleri 2000 yılı içerisinde 413 trilyon 349 milyar liralık ürün alımı yaptı. Ürün alımı için hazine kaynaklı 218 trilyon 950 milyar lira Destekleme Fiyat İstikrar (Fonu (DFİF) kredisi kullanan birliklerin üreticiye 55 trilyon borcu bulunuyor.Bu sezon birlikler için kullandırılacak 250 trilyon liralık DFİF kredisinin 104 trilyon liralık bölümü Fiskobirlik'e fındık alımı için kullandırıldı. Fiskobirlik aldığı ürünün tamamını DFİF kredisi ile ödedi. TARİŞ ise bugüne kadar 43 trilyon liralık DFİF kredisi aldı. Tarişin pamuk, çekirdeksiz kuru üzüm, incir ve yeni başlayan zeytinyağı alımlarında ağırlıklı olarak kendi kaynakları ile alım yapması dikkat çekiyor.

Tarım satış kooperatifleri birliklerinin 2000-2001dönemi alım bilgileri, kredi ve borç durumları (14.12.2000 itibariyle).

(Birlik adı, ürün adı, Ürün fiyatı (TL/Kg), Alınan Miktar (Ton), Tutarı, Ödenen(milyon/TL))

TARİŞ, Kütlü Pamuk, 380.000, 192.045, 79.562.858.000, 20.000.000

TARİŞ, Ç.siz Kuru üzüm, 500.000, 75.910, 37.775.669.000, 20.000.000

TARİŞ, Kuru İncir, 700.000, 5.598, 3.595.369.000, 3.000.000

Çukobirlik, Kütlü pamuk, 305.000, 123.638, 48.656.000.000, 39.000.000

Fiskobirlik, Fındık, 1.100.000, 91.579, 98.929.993.000, 104.000.000

Kayısıbirlik, Kuru kayısı, 850.000, 3.156, 2.173.640.000, 2.000.000

(Bu Haber 22.12.2000 Tarihli Dünya Gazetesinden Alınmıştır)


Kuru Kayısının Mineral Madde ve Vitamin Bakımından Baldan Daha Besleyici Olduğunu Biliyormusunuz?

Karşılaştırmalı Olarak 100 gr Kuru Kayısı ve Balın Besin Değerleri

 

 

Kuru Kayısı

Bal

Enerji (cal)

260

304

Karbonhidrat (gr)

66.5

82.3

Protein (gr)

5.0

0.3

Yağ (gr)

0.5

-

Kalsiyum (mg)

67

5

Fosfor (mg)

108

6

Potasyum (mg)

979

51

Demir (mg)

5.5

0.5

Sodyum (mg)

26

5

A Vitamini (I.U)

10.900...

-

Tiamin (B1 Vitamini) (mg)

0.01

-

Riboflavin (B2 Vitamini (mg)

0.16

0.04

Vitamin C (mg)

12

1

Niasin (mg)

3.3

-


XII. Uluslararası Kayısı Simpozyumu 10-14 Eylül 2001 tarihleri arasında Fransa'da (Avignon) yapılacaktır.

İlk Duyuru: 31 Aralık 2000

Abstraklaran Gönderilmesi : 31Mart 2001

Kayıt: 31 Mayıs 2001

E-Mail: apricot-ishs@avignon.inra.fr

Konular

- Sosyo-ekonomi

- Biyoloji ve fizyoloji

- Genetik çeşitlilik ve genetik kaynaklar

- Seleksiyon, çeşit ve anaç ıslahı

- Bitki patolojisi, hastalık ve zararlılara dayanıklılık

- Bahçe uygulamaları

- Meyve kalitesi ve işleme


İnönü Üniversitesi Kayısı Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü tarafından "Kuru Kayısı Yetiştiriciliği, Sorunları ve Çözüm Yolları" konulu hizmet içi eğitim programı Şubat-Mart ayları içerisinde Battalgazi, Akçadağ, Darende, Hekimhan ve Malatya merkezinde gerçekleştirilecektir. Eğitim semineri Ziraat Mühendisi, Teknisyen ve Kayısı Üreticilerine yönelik olup konuşmacı olarak Prof. Dr. Elşad HÜSEYİN, Yrd. Doç. Dr. Bayram Murat ASMA ve Uzman Tuncay KAN katılacaktır. Eğitim semineri ücretsiz olup katılmak isteyen herkese açıktır.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan "Kayısı" raporunda verilen bilgilere göre 2000 yılındaki kuru kayısı rekoltesindeki artış olumlu olarak vurgulanırken bunun ihracat açısından yarattığı olumsuzluklar incelenerek Devlet bakanlığından kayısının tanıtım ve tüketem artırılması için yardım istenmiştir.

(Bu Haber 02.10.2000 Tarihli Dünya Gazetesinden Alınmıştır)


Dış Ticaret Müsteşarlığı, İhracat Genel Müdürlüğü Tarım Dairesi Başkanı ve Fındık Tanıtım Grubu Başkanı Yavuz Mollasalihoğlu fındıkta dış ve iç tüketime ağırlık verildiğini ve Çin'e 50 bin ton fındık ihraç etmeyi beklediklerini ifade ederek, Japonya'da bir yıl önce fındık tanıtım çalışmalarına başlanıldığını, şu anda 500 ton fındık ihraç eder hale gelindiğini söyledi. Mollasalihoğlu "5 yıl içerisinde Japonya'ya 15 bin ton fındık ihraç etmeyi hedefliyoruz, ayrıca Kuzey Avrupa ülkelerinden Finlandiya ve Norveç'in yanısıra İran, Irak, Güney ve Orta Amerika ülkelerinde fındık tanıtım çalışmaları yapacaklarını söyledi.

(Bu Haber 02.10.2000 Tarihli Dünya Gazetesinden Alınmıştır)